Web Content Display Web Content Display

Dokarmianie zwierzyny

Dokarmianie zwierzyny

Gruba pokrywa śnieżna, na przemian występujące odwilże i nawroty mrozu, skuwające lodem zalegający śnieg, bardzo mocno ograniczają zwierzętom dostęp do pokarmu. Zwierzęta obgryzają pąki i korę z młodych drzewek niszcząc je, wychodzą na pola uprawne i obgryzają zboża ozime, szukają również resztek zbóż z ubiegłego sezonu. Dlatego też leśnicy i myśliwi podczas  tego najtrudniejszego okresu dokarmiają zwierzęta w lesie, przez co zmniejszają rozmiar szkód wyrządzanych przez nie w uprawach leśnych oraz rolnych.

Bardzo dużą rolę w odżywianiu się zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Wykłada się ją w tzw. lizawkach, czyli słupach zakończonych skrzyneczką lub wydrążonym otworem, w którym umieszcza się bryłkę soli. Sól, źródło ważnych pierwiastków, rozpuszcza się pod wpływem wilgoci i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują.

Karma podawana jest w paśnikach, co zabezpiecza ją przed czynnikami atmosferycznymi. W zależności od składników pokarmowych wyróżnia się karmę:

- suchą (siano, słoma, liściarka, czyli suszone pędy z liśćmi),

- soczystą (ziemniaki, buraki, marchew, kapusta, kiszonki),

- treściwą (żołędzie, bukiew, kasztany, ziarna zbóż).

Z karmy wykładanej w paśniku chętnie korzystają sarny, jelenie, daniele, dziki i zające.

Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać. Najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych. Gdy zima jest łagodna, powinny one radzić sobie same. Inne ważne zasady dokarmiania zwierząt to:

a.   zwierzęta leśne mogą być dokarmianie tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego;

b.   należy  zwrócić uwagę na rodzaj wykładanej karmy, podanie niewłaściwego pokarmu może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć;

c.   dokarmiać należy systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy.

Dokarmianie ptaków zimą

Każdy z nas może dokarmiać zimą ptaki w karmniku, bez względu na to czy mieszkamy w dużym mieście, pod lasem czy na wsi wśród pól. Ptaki są wszędzie i zimą chętnie skorzystają z naszej pomocy.  Jeżeli decydujemy się na dokarmianie ptaków również musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

a.       ptaki należy zacząć karmić dopiero, gdy jest zimno i spadnie śnieg;

b.      kiedy decydujemy się na dokarmianie ptaków musimy być konsekwentni aż do wiosny, nie powinniśmy przerywać dokarmiania w środku zimy, gdyż ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do miejsc, w których znajdują pożywienie;

c.       karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm, najlepiej sypać do karmnika ziarna zbóż, m.in. słonecznik, rzepak, len, pszenicę, pestki dyni, drobną kaszę, można powiesić słoninę dla sikorek (koniecznie niesoloną);

d.      ptaków nie powinno dokarmiać się chlebem, który szybko pęcznieje pod wpływem wilgoci i gnije, stwarzając zagrożenie zatrucia;

e.      karmnik należy regularnie czyścić, usuwać resztki jedzenia i zabrudzenia, które mogą być nośnikiem chorób.

Kiedy ustawimy karmnik niedaleko okna możemy zimą obserwować różne gatunki ptaków, m.in. wróble, mazurki, sikory bogatki, sikory modre, kowaliki, dzwońce, czyże, zięby, szczygły, kosy i wiele innych. Za zimową opiekę z pewnością odwdzięczą nam się wiosną pięknym śpiewem.

Resources to get